Ako rýchlo a jednoducho (ne)zničiť fotografiu

Úvod / Blog / Ako rýchlo a jednoducho (ne)zničiť fotografiu

Nie je fotografia ako fotografia . Jasný prehľad o tom, ako sa vyhnúť chybám pri príprave fotografií na tlač.

ilustrativní foto

  • Dali ste si vytlačiť fotografiu a hoci ju urobil profesionálny fotograf, na papieri je rozmazaná.
  • Hoci máte najnovší telefón so 100-megapixelovým fotoaparátom, výsledná fotografia vyzerá ako z digitálneho veku.
  • Pred obrázkom na obrazovke sa desíte, hoci vám aplikácia v telefóne sľubovala profesionálne umelecké výsledky.

Pri troche pozornosti a zdravého rozumu sa to vôbec nemuselo stať. Pre vás ostatných, ktorí máte svoje výtlačky v poriadku, prinášame niekoľko zaručených tipov, "ako ľahko a rýchlo urobiť zlú fotografiu". 

Teória megapixelov

Táto magická hranica je tristo bodov na palec (2,54 cm).  Nás však anglosaský systém merania nebaví, takže si vypočítame, že 300 : 2,54 = 118 pixelov. Z lenivosti zaokrúhlime na najbližšiu stovku a pripomenieme si, že na fotografiu vo "fotografickej kvalite" potrebujeme presne 100 pixelov na každý vytlačený centimeter.

A môžeme sa rovno pustiť do najbežnejších spôsobov ničenia fotografií.

Na začiatok urobme niekoľko úplne dokonalých fotografií. Fotil ich profesionálny fotograf a stáli nás celý majetok. Pozrime sa na jej vlastnosti (je jedno, či kliknete pravým tlačidlom myši v počítači, kliknete na ikonu "i", "informácie o súbore" alebo akýmkoľvek iným spôsobom v telefóne). Zistíme, že obrázok má rozlíšenie 4000x3000 pixelov a veľkosť 4 MB. Už vieme, že vo fotografickej kvalite (100 bodov na centimeter) môžeme takýto obrázok bez problémov vytlačiť vo veľkosti aspoň 40x30 cm. (V skutočnosti môžete z takýchto fotografií vytlačiť billboard, ale o tom inokedy). Zatiaľ sa ju nechystáme vytlačiť, ale....

Zničenie odoslaním

Rozhodneme sa poslať túto fotografiu niekomu prostredníctvom niektorej populárnej služby, ako je Whatsapp, Messenger.... Táto služba predpokladá, že fotografia sa zobrazí na obrazovke a zostane tam. Na takýto účel nie je potrebné prenášať veľké množstvo údajov, a preto aplikácia pred odoslaním zmenší našu dokonalú fotografiu na približne 1600x1200 pixelov. A my už vieme, že z nášho "billboardu" vytvorila fotografiu s rozmermi 16x12 cm. Aplikácia Whatsapp (a nielen táto) však ide ešte ďalej a z obrázka odstráni ďalšie farby a detaily, ktoré ľudské oko v malom formáte nevníma (tzv. stratová kompresia), čím veľkosť súboru ešte viac zmenší. Potom sa rozhodneme vytlačiť našu dokonalú fotografiu v pôvodnej veľkosti 40 × 30 cm. Na prvý pohľad nám chýba 2200 pixelov na šírku a 1800 pixelov na výšku. Chýbajúci obrázok sa preto musí doplniť počas predtlačovej prípravy. Dva skutočné body obrazu sa oddelia a medzera medzi nimi sa vyplní ich priemerom. Ak by sa pixel len zväčšil, dostali by sme obrázok podobný Legu. Priemerovaním sa teda vytvoria plynulé prechody a kocky si neprekážajú. Tým sa však odstránia všetky okraje a veľká kópia vyzerá rozmazane a rozostrená. Navyše, ak sa pri zmenšovaní stal drobný kvet obyčajnou bodkou, pri zväčšovaní sa z neho stane rozmazaná bodka. Tlačiareň jednoducho nemá k dispozícii pôvodné detaily, ktoré by mohla spracovať...

jak zniřit fotku

Ponaučenie: fotografie na tlač si posielame ako prílohu bez toho, aby sme ich zničili!

Ničenie snímaním obrazovkyscreen displeje

Ďalšou obľúbenou metódou likvidácie fotografií je ich odstránenie z obrazovky telefónu. V zariadení máme svoju veľkú profesionálnu dokonalú fotografiu a namiesto toho, aby sme ju rovno odoslali na tlač, najprv ju zobrazíme na displeji mobilu, uložíme obsah displeja (tzv. Screenshot) a iba tieto údaje odošleme na tlač. Čo sa presne stane: Našu fotografiu s rozlíšením 4000 × 3000 pixelov (povedzme orientovanú na šírku) zobrazíme na slušnom telefóne s rozlíšením 2340 × 1080 pixelov (Samsung S22) a držíme ju v ruke v režime na výšku. Obraz sa prispôsobí displeju, takže našu fotografiu vidíme v strede, pričom zaberá 1080 pixelov na šírku obrazovky a 810 pixelov na výšku. Zvyšok displeja je pokrytý čiernou farbou a na hornom okraji svietia oznámenia, systémové ikony a stav batérie. Ak v tejto chvíli pošlete obsah obrazovky na tlač namiesto pôvodnej fotografie, dostanete obrázok, na ktorom je z dvoch tretín čierne nič a z jednej tretiny niečo, o čom už vieme, že má rozmery 10x8 cm!
 

Ponaučenie na tlač vždy posielajte originálny súbor!

Zničenie zdieľaním

Ste otrokom sociálnych sietí, prenasledujete iných ľudí alebo si len chcete uchovať svoju zverejnenú fotografiu, než zmizne v megabitovej histórii. Pre sociálne siete platia rovnaké pravidlá ako pre zverejňovanie prostredníctvom chatbotov. Zdieľaná fotografia je takmer vždy zmenšená a komprimovaná. Facebook z 50-kilobajtovej fotografie vykúzli 50-kilobajtový obrázok a na displeji telefónu nepoznáte rozdiel, kým sa ju nepokúsite vytlačiť vo veľkom formáte. Mnoho ľudí nezverejňuje pôvodný súbor, pretože fotografiu nájdu rýchlejšie na Facetime ako na disku niekde v počítači.

Ponaučenie: Ak je to možné, vyhnite sa posielaniu fotografií stiahnutých zo sociálnych sietí na tlač!  

Zničenie cloudem

Na druhej strane ukladanie fotografií v cloude (dátové úložisko dostupné cez internet) nespôsobuje zničenie fotografií. Je to vyhradený priestor pre používateľa a prevádzkovateľovi je jedno, čo doň uložíte. K súborom v cloude možno pristupovať z viacerých nezávislých zariadení súčasne. Fotografiu môžete na toto miesto uložiť v práci, doma ju upraviť a večer ju ukázať priateľom na telefóne bez toho, aby ste ju museli ručne kopírovať medzi zariadeniami. V mobilných telefónoch slúži cloudové úložisko často ako náhrada za nedostatočnú kapacitu pamäte. Aby sa používateľ mohol ľahšie orientovať v údajoch, zariadenie generuje miniatúrne náhľady, ktoré nezaberajú veľa miesta v telefóne, ale stále zobrazujú obsah vzdialených súborov. Až keď chce používateľ s fotografiou pracovať, stiahnu sa pôvodné údaje. Miniatúry sú však vo svojej podstate tiež len obrázky, aj keď majú veľkosť len 200 pixelov, a rôzne prehliadače súborov v telefóne ich môžu ľahko integrovať do galérií. Nepozorný používateľ ich potom pošle na tlač namiesto originálov.

Poučenie: na tlač neposielame zmenšeniny, ale súbory v plnej veľkosti!

Zničenie úpravou

Na svete existuje množstvo aplikácií na úpravu fotografií. Často sú platené, ale fungujú aj v bezplatnom režime. Bezplatné verzie majú obmedzenú veľkosť uložených dát, pridávajú na obrázok vodoznak, nápis, logo atď. Niekedy samotná aplikácia obrázok v telefóne ani nespracuje, len ho odošle na server, ktorý ho vráti upravený a, samozrejme, zmenšený a znovu skomprimovaný.

Ponaučenie: pri úprave ("upravovaní") fotografie dávajte pozor na to, ako sa upravená fotografia ukladá!

Ako teda zabezpečíte, aby boli výtlačky podľa vašich predstáv?

  • Skontrolujte vlastnosti súboru. Čím viac je potrebné fotografiu zväčšiť, tým viac budú viditeľné všetky chyby a nedokonalosti.
  • Ak vidíte fotografiu ostro na monitore širokom pol metra, môžete z nej vytlačiť takmer čokoľvek.
  • Ak sa na fotografiu pozeráte na desaťpalcovom mobilnom telefóne a chcete ju vytlačiť na päťdesiatpalcovej obrazovke, vyberte objekt na obrázku a dvoma prstami ho zväčšite asi päťkrát. Kvalita tlače bude zodpovedať tomu, čo vidíte na obrazovke.
  • Ak chcete vytlačiť fotografiu poslanú cez Whatsapp, požiadajte odosielateľa, aby ju neposielal ako fotografiu, ale ako "dokument" (aplikácia ju potom nezmenší). Na preposielanie pôvodného obrázka môžete použiť e-mail (pozor, niektoré majú prepínač na zmenšenie fotografií) alebo služby na preposielanie veľkých súborov (napr. Uschovna.sk).

A teraz už vieme, ako zabrániť tomu, aby sa fotografie v domácom albume alebo v ráme na stene pokazili...

Dobré svetlo.

 

chcem objednať fotografie

1.Zákazka2.Fotografie3.Nastavenie4.Prehľad5.Platba6.Doprava7.Registrácia8.dokončenie